Bilar · Märke
ZONGSHEN
Inte klassificerat som ett bilmärke. ZONGSHEN finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Motorcykel eller moped).
Visar data från 12 okt. 2026 03:28 UTC. En nyare kopia hämtas i bakgrunden.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 7 timmar
- Levererad som
- Äldre kopia, uppdateras i bakgrunden
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
97 modellstavningar · 2 110 fordon
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| KENTOYA | 527 | 25,0 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| ZS50QT-4B | 348 | 16,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| 125 | 235 | 11,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZLTSE | |
| ADV125 FI PRO | 148 | 7,0 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| TRIGGER 200 | 116 | 5,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| RX1 | 107 | 5,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| ROAD RUNNER 125 | 89 | 4,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| ZS | 67 | 3,2 % | 2008–2018 | Bränsle ej angivet | GBCZ | |
| UNKNOWN | 48 | 2,3 % | start ej angiven – 2007 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSE | |
| ZS250GS KENTOYA WINNER | 37 | 1,8 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| . | 35 | 1,7 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| EX2 | 32 | 1,5 % | 2024–2025 | Bränsle ej angivet | NL | |
| ZS 125-50 RANGER | 27 | 1,3 % | 2011–2013 | Bränsle ej angivet | GB | |
| EX3 | 25 | 1,2 % | 2024–2026 | Bränsle ej angivet | NL | |
| XE | 24 | 1,1 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NL | |
| XB | 20 | 0,9 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NL | |
| LS-Z | 16 | 0,8 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| ZS200GY-2 | 12 | 0,6 % | 2006–2008 | Bensin 100,0 % | SEDK | |
| - | 10 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | LT | |
| WIND50-TCBPD/49 | 10 | 0,5 % | 2005–2007 | Bränsle ej angivet | FI | |
| ZS 125-30 | 10 | 0,5 % | 2008–2009 | Bränsle ej angivet | GB | |
| E-CLASSIC | 8 | 0,4 % | 2021–2024 | Bränsle ej angivet | NL | |
| ZONGSHEN ZS50QT-4B LZSTABLLX / ZS50QT-4B | 8 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| -- | 7 | 0,3 % | start ej angiven – 2014 | Bränsle ej angivet | LT | |
| MV 50 | 7 | 0,3 % | start ej angiven – 2006 | Bränsle ej angivet | LT | |
| ZONGSHEN ZS50QT-4B / ZS50QT-4B | 7 | 0,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| ZS 250-5 | 6 | 0,3 % | 2006–2008 | Bensin 100,0 % | DK | |
| RA1 MAX | 5 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | LT | |
| UNCLASSIFIED | 5 | 0,2 % | 2011–2018 | Bränsle ej angivet | GB | |
| ZONGSHEN ZS50QT-4B | 5 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| ZS 125 | 5 | 0,2 % | 2004–2006 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKSE | |
| GF500 | 4 | 0,2 % | ej angivet | El 100,0 % | CZ | |
| ZS 125 GY | 4 | 0,2 % | 2007 | Bensin 100,0 % | SE | |
| ZS 125-30 ARIZONA | 4 | 0,2 % | start ej angiven – 2011 | Bränsle ej angivet | GBLT | |
| ZS 50 Q-3 | 4 | 0,2 % | start ej angiven – 2008 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKLT | |
| ZS50QT-8 | 4 | 0,2 % | 2008–2015 | Bränsle ej angivet | FI | |
| EXCEED 125 | 3 | 0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| JINGANG, GF500 | 3 | 0,1 % | ej angivet | El 100,0 % | CZ | |
| ZS 125 GY-10 ARKTIX | 3 | 0,1 % | 2011–2012 | Bränsle ej angivet | GB | |
| ZS125 | 3 | 0,1 % | 2004–2010 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBSE |
Rad 1 av 97 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (1 742 fordon) och summan av modellraderna nedan (2 110 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.