Bilar · Märke
SVAN
Inte klassificerat som ett bilmärke. SVAN finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Ej klassificerad).
Data från 12 okt. 2026 18:10 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 57 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
362 modellstavningar · 3 757 fordon · de första 100 av 362 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNKNOWN | 1 884 | 46,4 % | 2016–2019 | Bränsle ej angivet | CZSE | |
| . | 342 | 8,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / CHT202 | 243 | 6,0 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / CHT101 | 172 | 4,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / TCH303 | 148 | 3,6 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| CHTP | 141 | 3,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / TCH202 | 100 | 2,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / NCH303 | 96 | 2,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / NCH101 | 31 | 0,8 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| FT | 30 | 0,7 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN CHTP18 19,5 / CHTP18 | 24 | 0,6 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN | 21 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / CHTP18 | 19 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN CHTP 18 V 17.5 TK9CHTP18 / CHTP18 | 19 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN CHTP10 17,5 / CHTP10 | 18 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| TCH 18 M-17.5 | 18 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / NCH202 | 16 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| TCH | 16 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / CHT303 | 15 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / TCH24 | 14 | 0,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| - | 13 | 0,3 % | start ej angiven – 2008 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | LTDK | |
| / CHTP10 | 12 | 0,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / TCH18 | 12 | 0,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| CHTP18 | 11 | 0,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZLT | |
| / TRT10 | 9 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN CHTP 18 V 19.5 / CHTP18 | 9 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN TCH18 TK9TCH18 / TCH18 | 9 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| TCH 10 | 9 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / NCH39 | 8 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN TCH18 17.5 / TCH18 | 8 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| / NCH20 | 7 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| CHTP18V-19,5 | 7 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| NCH 39 V-22.5 | 7 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN CHTP 10 V 17.5 / CHTP10 | 7 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN TCH 18 M-17.5 TK9TCH18 / TCH18 | 7 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SVAN TCH24 / TCH24 | 7 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| CHTP10V | 6 | 0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| CHTP18V-17,5 | 6 | 0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| N/A | 6 | 0,1 % | 2016–2017 | Bränsle ej angivet | CZNL | |
| SVAN CHTP10 / CHTP10 | 6 | 0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (4 031 fordon) och summan av modellraderna nedan (4 061 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.