Hoppa till innehållet
KontrollerarDatakällor

Bilar · Märke

SETRA

2 660 fordon fördelade på 342 modellstavningar.

Inte klassificerat som ett bilmärke. SETRA finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Lastbil eller buss).

Inaktuell, källa Statliga fordonsregister

Visar data från 13 okt. 2026 16:38 UTC. En nyare kopia hämtas i bakgrunden.

Hur färsk är den här datan?
Hämtad från källan
Ålder när sidan byggdes
56 minuter
Levererad som
Äldre kopia, uppdateras i bakgrunden
Uppdateringsregler
Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
Källa
VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.

Modellstavningar

Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.

342 modellstavningar · 4 711 fordon · de första 100 av 342 raderna visas här

Lägg till i jämförelsenHuvudbränsle (% av angivna)Länder
S 415 LE BUSINESS991start ej angiven – 2022Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZNLDK+1
S 515 HD348start ej angiven – 2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSELT+3
S 517 HD299start ej angiven – 2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZDKSE+3
S 531 DT293start ej angiven – 2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZDKNL+1
S 431 DT252start ej angiven – 2018Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSEDK+2
S 418 LE BUSINESS1872016–2023Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSENL
S 415 GT-HD161start ej angiven – 2013Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSELT+2
S 515 LE137ej angivetBränsle ej angivetCZ
S 416 LE BUSINESS1352016–2021Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSEDK+1
S 516 HD126start ej angiven – 2025Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSECZDK+3
S 517 HDH119start ej angiven – 2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleDKCZSE+1
S 516 HD/290start ej angiven – 2016Bränsle ej angivetCZLTNL
S 417 UL862010–2018Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSECZNL
S431 DT76start ej angiven – 2018Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleLTLVSE
S 516 HDH632014–2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSENLDK+1
S52start ej angiven – 2025Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZDK
S 31552start ej angiven – 1992Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZLTDK
S415 UL BUSINESS492014–2020Bränsle ej angivetLV
S 417 GT-HD48start ej angiven – 2013Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSENL+2
S 419 UL482019Bränsle ej angivetNLCZ
S 416 GT-HD46start ej angiven – 2012Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSECZDK
UNKNOWN452016Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSE
S415 UL44start ej angiven – 2013Bränsle ej angivetLVLTSE
S 315 UL41start ej angiven – 2005Bränsle ej angivetLTCZLV+1
S 416 HDH41start ej angiven – 2013Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSECZLT
41636start ej angiven – 2009Diesel 100,0 %DK
S 411 HD33start ej angiven – 2013Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSENL+3
S 416 UL332008–2017Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSEDKNL
S 415 HD31ej angivetBränsle ej angivetCZ
.30ej angivetBränsle ej angivetCZ
S 417 HDH302010–2012Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleCZSE
S 415 UL28start ej angiven – 2020Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleSELTCZ+1
S 315 GT-HD27start ej angiven – 2001Bränsle ej angivetCZLTSE+1
S 511 HD272015–2025Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleDKCZSE+2
S415 GTHD27start ej angiven – 2013Bränsle ej angivetLVLT
S 415HD26ej angivetBränsle ej angivetLT
-23start ej angiven – 2010Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleLTDK
S 416 GT-HD/221ej angivetBränsle ej angivetCZ
S 510 LE21ej angivetBränsle ej angivetCZ
S412 UL202007–2011Bränsle ej angivetLV

Rad 1 av 100 · 40 rader ritade

JK flytta↵ öppnaC jämför

Märkets totalsiffra ovan (2 660 fordon) och summan av modellraderna nedan (5 054 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.

Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.