Bilar · Märke
RENAULT
Färsk, källa Statliga fordonsregister
Data från 13 okt. 2026 17:45 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 47 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
2 000 modellstavningar · 2 876 477 fordon · de första 100 av 2 000 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| CLIO | 581 802 | 18,8 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 84,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| MEGANE | 288 702 | 9,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 37,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| CAPTUR | 260 127 | 8,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 74,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| TRAFIC | 224 373 | 7,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 92,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| MASTER | 167 561 | 5,4 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 84,9 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| TWINGO | 131 586 | 4,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 82,9 % av fordonen med angivet bränsle | NLGBCZ+5 | |
| KANGOO | 130 293 | 4,2 % | start ej angiven – 2026 | El 37,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| MEGANE SCENIC | 112 094 | 3,6 % | start ej angiven – 2018 | Bensin 77,3 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLLT+4 | |
| KADJAR | 98 044 | 3,2 % | start ej angiven – 2024 | Diesel 54,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLSE+5 | |
| SCENIC | 73 919 | 2,4 % | start ej angiven – 2026 | El 67,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLDK+5 | |
| LAGUNA | 54 591 | 1,8 % | start ej angiven – 2016 | Bensin 76,9 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBLT+5 | |
| 19 | 37 449 | 1,2 % | start ej angiven – 2003 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZLTDK+5 | |
| ZOE | 37 141 | 1,2 % | start ej angiven – 2025 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLGBSE+5 | |
| ESPACE | 36 408 | 1,2 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 82,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLLT+5 | |
| GRAND SCENIC | 34 860 | 1,1 % | start ej angiven – 2023 | Diesel 84,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBDKNL+4 | |
| KANGOO EXPRESS | 32 082 | 1,0 % | start ej angiven – 2022 | Diesel 79,5 % av fordonen med angivet bränsle | SECZLV+4 | |
| THALIA | 31 340 | 1,0 % | start ej angiven – 2013 | Bränsle ej angivet | CZLTLV+2 | |
| MODUS | 29 730 | 1,0 % | start ej angiven – 2014 | Bensin 88,5 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| CLIO II | 27 885 | 0,9 % | start ej angiven – 2011 | Bensin 99,9 % av fordonen med angivet bränsle | SEDK | |
| NY CLIO | 27 694 | 0,9 % | start ej angiven – 2020 | Bensin 58,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKLT | |
| CLIO III | 19 066 | 0,6 % | start ej angiven – 2016 | Bensin 92,6 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL | |
| CLIO IV | 18 686 | 0,6 % | start ej angiven – 2019 | Bensin 95,1 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKLT+1 | |
| CAPTUR I | 16 918 | 0,5 % | 2013–2020 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| AUSTRAL | 13 214 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 98,5 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+4 | |
| MEGANE III GRANDTOUR | 12 201 | 0,4 % | 1996–2016 | Diesel 93,8 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 21 | 10 903 | 0,4 % | start ej angiven – 1993 | Bensin 93,3 % av fordonen med angivet bränsle | CZSELT+4 | |
| MASTER III | 10 895 | 0,4 % | 2008–2025 | Diesel 99,9 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| TRAFIC III | 10 665 | 0,3 % | 2014–2026 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| TRAFIC II | 10 243 | 0,3 % | 2001–2018 | Diesel 93,5 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 5 | 9 888 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 95,7 % av fordonen med angivet bränsle | CZSEGB+5 | |
| MEGANE BREAK | 9 767 | 0,3 % | start ej angiven – 2003 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLLT+1 | |
| KOLEOS | 9 245 | 0,3 % | start ej angiven – 2024 | Diesel 94,9 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZLT+5 | |
| T | 9 069 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZLTNL+4 | |
| EXPRESS | 8 880 | 0,3 % | start ej angiven – 2025 | Diesel 99,9 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLDK+5 | |
| MEGANE I | 8 324 | 0,3 % | 1996–2002 | Bensin 99,2 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| CLIO 1.2 | 8 274 | 0,3 % | 1991–2018 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLSE | |
| LAGUNA GRANDTOUR | 8 205 | 0,3 % | 2004 | Bränsle ej angivet | CZNL | |
| MEGANE II ESTATE | 8 046 | 0,3 % | start ej angiven – 2009 | Bensin 90,3 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| CAPTUR E-TECH HYBRID | 7 932 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NLCZLT+1 | |
| CLIO E-TECH HYBRID | 7 522 | 0,2 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NLCZLT+1 |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Registerflödet listar högst 2 000 modellstavningar per märke, de största först. RENAULT har minst så många; stavningar som inte listas har 10 fordon eller färre.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.