Bilar · Märke
PEUGEOT
Färsk, källa Statliga fordonsregister
Data från 13 okt. 2026 22:45 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 7 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
2 000 modellstavningar · 3 367 172 fordon · de första 100 av 2 000 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 208 | 361 657 | 10,0 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 55,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLDK+5 | |
| 308 | 264 863 | 7,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 80,3 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| 207 | 253 942 | 7,0 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 56,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| PARTNER | 243 280 | 6,7 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 70,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| 3008 | 223 083 | 6,2 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 55,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| 2008 | 212 613 | 5,9 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 58,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| 206 | 202 358 | 5,6 % | start ej angiven – 2022 | Bensin 91,2 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBNL+5 | |
| BOXER | 172 246 | 4,8 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 96,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| 107 | 161 301 | 4,5 % | start ej angiven – 2017 | Bensin 99,9 % av fordonen med angivet bränsle | GBDKSE+5 | |
| 307 | 141 818 | 3,9 % | start ej angiven – 2025 | Bensin 88,3 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| 108 | 120 985 | 3,3 % | start ej angiven – 2023 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLDK+5 | |
| EXPERT | 107 761 | 3,0 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 96,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLSE+5 | |
| 5008 | 88 031 | 2,4 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 65,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| PEUGEOT 107 | 64 853 | 1,8 % | start ej angiven – 2014 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| 306 | 55 189 | 1,5 % | start ej angiven – 2017 | Bensin 89,4 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBNL+5 | |
| 106 | 46 353 | 1,3 % | start ej angiven – 2020 | Bensin 91,9 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBNL+5 | |
| 508 | 44 545 | 1,2 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 73,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| 406 | 41 314 | 1,1 % | start ej angiven – 2019 | Bensin 89,1 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBLT+5 | |
| 205 | 38 697 | 1,1 % | start ej angiven – 2018 | Bensin 94,2 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBDK+5 | |
| 407 | 37 018 | 1,0 % | start ej angiven – 2016 | Bensin 67,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZLT+5 | |
| 405 | 29 276 | 0,8 % | start ej angiven – 1997 | Bensin 92,6 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBDK+5 | |
| BIPPER | 28 203 | 0,8 % | start ej angiven – 2018 | Diesel 98,5 % av fordonen med angivet bränsle | GBSECZ+4 | |
| KISBEE | 27 862 | 0,8 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSEFI+4 | |
| 309 | 22 466 | 0,6 % | start ej angiven – 2019 | Bensin 92,8 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBDK+5 | |
| RIFTER | 18 442 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 77,3 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBSE+5 | |
| SPEEDFIGHT | 16 191 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSEGB+4 | |
| VIVACITY | 14 070 | 0,4 % | start ej angiven – 2025 | Bensin 98,1 % av fordonen med angivet bränsle | NLGBFI+4 | |
| UNKNOWN | 13 877 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 93,3 % av fordonen med angivet bränsle | SECZFI+1 | |
| RCZ | 13 140 | 0,4 % | start ej angiven – 2017 | Bensin 93,3 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 | |
| 307 BREAK | 10 970 | 0,3 % | 2002–2009 | Bensin 79,6 % av fordonen med angivet bränsle | SECZ | |
| 807 | 9 478 | 0,3 % | start ej angiven – 2019 | Bensin 64,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBLT+4 | |
| 308 SW II | 8 968 | 0,2 % | 2007–2022 | Bensin 51,1 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 2008 I | 8 695 | 0,2 % | 2013–2024 | Bensin 88,7 % | SE | |
| 208 I | 8 514 | 0,2 % | 2012–2019 | Bensin 83,6 % | SE | |
| HORIZON | 8 180 | 0,2 % | 2007–2021 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GB | |
| PEUGEOT 108 | 7 726 | 0,2 % | start ej angiven – 2022 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| 308 I | 7 310 | 0,2 % | 2007–2013 | Diesel 65,3 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 206+ | 7 285 | 0,2 % | start ej angiven – 2013 | Diesel 55,6 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZLT+3 | |
| 3008 II | 6 791 | 0,2 % | 2012–2024 | Bensin 62,7 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 1007 | 6 763 | 0,2 % | start ej angiven – 2013 | Bensin 96,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLCZ+5 |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Registerflödet listar högst 2 000 modellstavningar per märke, de största först. PEUGEOT har minst så många; stavningar som inte listas har 13 fordon eller färre.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.