Bilar · Märke
MERCEDES-BENZ
3 stavningar av det här märket i registren
Den här sidan lägger ihop alla stavningar nedan: 3 935 822 fordon tillsammans. Registren räknar varje stavning för sig, så modelllistan lägger ihop samma modellnamn över dem.
- MERCEDES-BENZ 3 809 039
- MERCEDES BENZ 81 123
- MERCEDES 45 660
Data från 13 okt. 2026 16:39 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 14 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
2 000 modellstavningar · 2 999 125 fordon · de första 100 av 2 000 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| C | 457 004 | 11,6 % | start ej angiven – 2025 | Bensin 51,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| SPRINTER | 359 115 | 9,1 % | start ej angiven – 2027 | Diesel 98,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLDK+5 | |
| E | 297 458 | 7,6 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 68,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| A-CLASS | 259 826 | 6,6 % | 1998–2025 | Bensin 71,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBSENL | |
| VITO | 176 422 | 4,5 % | start ej angiven – 2027 | Diesel 98,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLSE+5 | |
| A | 92 955 | 2,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 72,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| GLC | 86 247 | 2,2 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 82,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| GLA | 74 314 | 1,9 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 50,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| SLK | 69 679 | 1,8 % | start ej angiven – 2023 | Bensin 99,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+3 | |
| CLA | 69 321 | 1,8 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 41,1 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| B-CLASS | 69 305 | 1,8 % | 2005–2023 | El 84,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBSENL | |
| ACTROS | 51 006 | 1,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 96,3 % av fordonen med angivet bränsle | LTCZNL+4 | |
| CITAN | 48 569 | 1,2 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 95,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBNLSE+5 | |
| ML | 45 405 | 1,2 % | start ej angiven – 2018 | Diesel 72,8 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| CLK | 39 954 | 1,0 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 97,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+5 | |
| GLE | 36 746 | 0,9 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 87,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+3 | |
| SL | 31 045 | 0,8 % | start ej angiven – 2024 | Bensin 99,9 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+4 | |
| S-CLASS | 29 673 | 0,8 % | 1957–2024 | Bensin 54,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBSE | |
| CLS | 28 890 | 0,7 % | start ej angiven – 2023 | Bensin 61,5 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+3 | |
| A 180 | 23 137 | 0,6 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 68,6 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+4 | |
| C 180 | 21 674 | 0,6 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 98,5 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+4 | |
| B 180 | 18 980 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 67,1 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+5 | |
| B | 18 683 | 0,5 % | start ej angiven – 2023 | Diesel 56,4 % av fordonen med angivet bränsle | SEGBDK+4 | |
| V | 18 275 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 93,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZSE+4 | |
| EQA | 17 470 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKSECZ+4 | |
| SPRINTER 3,5-T | 17 225 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 99,5 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| E-CLASS | 14 578 | 0,4 % | 1986–2025 | Diesel 83,3 % av fordonen med angivet bränsle | SEGBNL | |
| C-KLASSE | 14 458 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 75,6 % av fordonen med angivet bränsle | DKNLLT | |
| A 160 | 13 708 | 0,3 % | start ej angiven – 2022 | Bensin 93,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+4 | |
| V-KLASSE | 13 109 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 99,7 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZLT+4 | |
| A 200 | 12 663 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 80,8 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZGB+3 | |
| CLA 180 | 12 404 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 85,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+4 | |
| EQB | 12 093 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKSEGB+2 | |
| 190 | 11 630 | 0,3 % | start ej angiven – 2020 | Bensin 79,0 % av fordonen med angivet bränsle | SECZGB+5 | |
| 124 | 11 348 | 0,3 % | start ej angiven – 1996 | Bensin 61,8 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKCZ+4 | |
| C 220 CDI | 11 293 | 0,3 % | start ej angiven – 2019 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZLTNL+3 | |
| C 200 | 10 804 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 87,7 % av fordonen med angivet bränsle | NLSECZ+4 | |
| E 200 | 10 665 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 93,8 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+4 | |
| A-KLASSE | 10 378 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 52,5 % av fordonen med angivet bränsle | DKNL | |
| VIANO | 10 363 | 0,3 % | start ej angiven – 2022 | Diesel 97,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBSENL+5 |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Registerflödet listar högst 2 000 modellstavningar per märke, de största först. MERCEDES-BENZ har minst så många; stavningar som inte listas har 56 fordon eller färre.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.