Bilar · Märke
LEXUS
Färsk, källa Statliga fordonsregister
Data från 16 okt. 2026 23:15 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 31 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
1 130 modellstavningar · 254 593 fordon · de första 100 av 1 130 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NX | 34 485 | 12,9 % | 2014–2026 | Bensin 89,9 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+3 | |
| CT | 31 575 | 11,8 % | 2010–2023 | El 97,2 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEFI+1 | |
| RX | 21 064 | 7,9 % | 1999–2025 | Bensin 88,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBSELV+4 | |
| IS | 12 854 | 4,8 % | start ej angiven – 2022 | Diesel 51,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBSELV+3 | |
| RX450H | 12 152 | 4,6 % | start ej angiven – 2023 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZLT+4 | |
| IS250 | 10 568 | 4,0 % | start ej angiven – 2020 | Bensin 94,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBSELT+2 | |
| RX400H | 9 970 | 3,7 % | start ej angiven – 2015 | Bensin 83,3 % av fordonen med angivet bränsle | GBLTCZ+2 | |
| UX | 9 870 | 3,7 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 79,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+3 | |
| IS200 | 8 681 | 3,3 % | start ej angiven – 2016 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBSECZ+3 | |
| IS220 | 6 799 | 2,5 % | start ej angiven – 2016 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBLT | |
| RX300 | 6 190 | 2,3 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 91,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZLV+4 | |
| LEXUS CT200H | 6 066 | 2,3 % | start ej angiven – 2021 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| GS | 4 612 | 1,7 % | 1993–2019 | Bensin 85,6 % av fordonen med angivet bränsle | GBSELV+2 | |
| LEXUS NX300H | 4 426 | 1,7 % | start ej angiven – 2022 | Bränsle ej angivet | LTNLCZ | |
| ES | 4 067 | 1,5 % | 1991–2026 | Bensin 92,5 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEDK+3 | |
| GS300 | 3 519 | 1,3 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 83,3 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZLT+3 | |
| LBX | 3 099 | 1,2 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 90,8 % av fordonen med angivet bränsle | SECZNL+3 | |
| LEXUS RX450H | 3 024 | 1,1 % | start ej angiven – 2023 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| RC | 2 411 | 0,9 % | 2014–2020 | Bensin 91,4 % av fordonen med angivet bränsle | GBSELV+1 | |
| NX300H | 2 247 | 0,8 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZLVLT+4 | |
| LEXUS UX250H | 2 226 | 0,8 % | start ej angiven – 2025 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| SC430 | 2 024 | 0,8 % | start ej angiven – 2020 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+2 | |
| NX350H | 1 826 | 0,7 % | start ej angiven – 2025 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZLVLT+1 | |
| GS450H | 1 626 | 0,6 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZSE+3 | |
| LEXUS IS300H | 1 591 | 0,6 % | start ej angiven – 2021 | Bränsle ej angivet | NLLTGB | |
| IS 250 | 1 511 | 0,6 % | start ej angiven – 2015 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | LVLTCZ+4 | |
| IS II | 1 440 | 0,5 % | 2005–2012 | Bensin 84,4 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| LS430 | 1 372 | 0,5 % | start ej angiven – 2012 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZSE+2 | |
| LEXUS LBX | 1 329 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| LEXUS RX400H | 1 262 | 0,5 % | start ej angiven – 2010 | Bränsle ej angivet | LTNLCZ | |
| IS III | 1 254 | 0,5 % | 2013–2019 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| ES300H | 1 232 | 0,5 % | start ej angiven – 2025 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZLVLT+4 | |
| RX350 | 1 222 | 0,5 % | start ej angiven – 2024 | Bensin 66,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZLT+2 | |
| LEXUS NX450H+ | 1 202 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| LS400 | 1 182 | 0,4 % | 1990–2020 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBSECZ+1 | |
| LEXUS IS250 | 1 099 | 0,4 % | start ej angiven – 2015 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| LS | 1 092 | 0,4 % | 1990–2025 | Bensin 99,5 % av fordonen med angivet bränsle | GBSEFI+1 | |
| LEXUS RX 450H | 1 051 | 0,4 % | start ej angiven – 2017 | Bränsle ej angivet | LTNL | |
| RX 350 | 1 040 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | LTLVSE+3 | |
| NX 450H+ | 1 039 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | SECZNL |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.