Bilar · Märke
KABE
Inte klassificerat som ett bilmärke. KABE finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Husvagn eller husbil).
Data från 13 okt. 2026 22:45 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 8 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
1 407 modellstavningar · 50 651 fordon · de första 100 av 1 407 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TRAILER | 2 973 | 4,7 % | 1969–2024 | Bränsle ej angivet | SE | |
| AMETIST GLE KS | 2 366 | 3,7 % | 1999–2019 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| AMETIST XL KS | 1 906 | 3,0 % | 1999–2018 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD XL KS | 1 719 | 2,7 % | 2003–2017 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD 540 GLB | 1 545 | 2,4 % | 1985–1991 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD | 1 464 | 2,3 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 95,6 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+2 | |
| SAFIR 590 GDL | 1 441 | 2,3 % | 1984–1991 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD DE LUXE | 1 345 | 2,1 % | 1978–1981 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| SAFIR 590 XL | 1 319 | 2,1 % | start ej angiven – 1992 | Bränsle ej angivet | SEFILT | |
| SAFIR GLE KS | 1 257 | 2,0 % | 1999–2019 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| BRILJANT | 1 181 | 1,9 % | 1963–2026 | Bensin 99,1 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+2 | |
| SMARAGD SLäPKäRRA | 1 053 | 1,7 % | 1968–1977 | Bränsle ej angivet | SE | |
| ROYAL 560 XL KS | 1 049 | 1,7 % | start ej angiven – 2024 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFINL+3 | |
| SMARAGD GL | 984 | 1,6 % | 1982–1985 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| AMETIST GLE | 932 | 1,5 % | start ej angiven – 2021 | Bränsle ej angivet | SEFINL+2 | |
| BRILJANT SLäPKäRRA | 911 | 1,4 % | 1966–1977 | Bränsle ej angivet | SE | |
| CAMPERVAN MERCEDES-BENZ | 904 | 1,4 % | 2020–2025 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| BRILJANT XL KS | 900 | 1,4 % | 1999–2017 | Bränsle ej angivet | SEFICZ | |
| SAFIR 590 GLE | 773 | 1,2 % | 1989–1991 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| RUBIN | 747 | 1,2 % | start ej angiven – 1998 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENLDK+2 | |
| SMARAGD 540 XL | 747 | 1,2 % | 1986–1989 | Bränsle ej angivet | SENL | |
| BRILJANT GLE | 727 | 1,1 % | 1992–2001 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| SAFIR DE LUXE | 721 | 1,1 % | 1978–1980 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD 540 GL | 719 | 1,1 % | 1985–1987 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SAFIR GRAND DE LUXE | 715 | 1,1 % | 1981–1982 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SAFIR GDL | 691 | 1,1 % | 1983–1997 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD GLE KS | 636 | 1,0 % | 2002–2017 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| SAFIR | 632 | 1,0 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 94,2 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+3 | |
| RUBIN SLäPKäRRA | 628 | 1,0 % | 1968–1977 | Bränsle ej angivet | SE | |
| AMETIST | 592 | 0,9 % | 1998–2026 | Bensin 98,5 % av fordonen med angivet bränsle | DKNLFI+1 | |
| SMARAGD 540 XLE | 586 | 0,9 % | 1988–1991 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD 510 | 540 | 0,9 % | 1988–1989 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SMARAGD GLE | 540 | 0,9 % | 1984–2017 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| SAFIR GLE | 505 | 0,8 % | 1992–2016 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| SAFIR XL | 500 | 0,8 % | 1983–2008 | Bränsle ej angivet | SEFINL | |
| SMARAGD GRAND | 487 | 0,8 % | 1981–1983 | Bränsle ej angivet | SE | |
| SMARAGD 540 DL | 475 | 0,7 % | 1985–1988 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| ONYX GLE KS | 464 | 0,7 % | 2000–2017 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| CAMPERVAN FIAT | 455 | 0,7 % | 2017–2020 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| ROYAL | 445 | 0,7 % | 2000–2026 | Bensin 96,4 % av fordonen med angivet bränsle | DKSE |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (62 504 fordon) och summan av modellraderna nedan (63 363 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.