Bilar · Märke
ERIBA
Inte klassificerat som ett bilmärke. ERIBA finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Husvagn eller husbil).
Data från 12 okt. 2026 08:33 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 14 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
602 modellstavningar · 10 374 fordon · de första 100 av 602 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TRITON | 1 145 | 9,3 % | 1966–2019 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLDKCZ+2 | |
| 465 | 599 | 4,9 % | 2002–2011 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| TROLL 530 | 509 | 4,2 % | start ej angiven – 2024 | Bränsle ej angivet | NLFICZ+3 | |
| TROLL 550 GT | 417 | 3,4 % | 2002–2010 | Bränsle ej angivet | NLSECZ | |
| TROLL | 389 | 3,2 % | 1964–2022 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLDKSE+1 | |
| TROLL 542 | 358 | 2,9 % | 2016–2024 | Bränsle ej angivet | NLCZFI | |
| FEELING 425 | 311 | 2,5 % | 2010–2026 | Bränsle ej angivet | NLFI | |
| TRITON 430 | 290 | 2,4 % | 2010–2024 | Bränsle ej angivet | NLCZSE+1 | |
| FEELING 442 | 243 | 2,0 % | 2017–2025 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| HSP 465 | 242 | 2,0 % | start ej angiven – 2014 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ | |
| ENL 465 | 229 | 1,9 % | 2014–2026 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| 532 | 228 | 1,9 % | 1998–2010 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| FEELING 470 | 228 | 1,9 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NLCZDK+1 | |
| ENL 442 | 219 | 1,8 % | start ej angiven – 2025 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| TRITON A | 208 | 1,7 % | 1995–1998 | Bränsle ej angivet | NL | |
| FAMILIA 310 | 206 | 1,7 % | 2007–2023 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| TROLL 550 | 173 | 1,4 % | 2011–2023 | Bränsle ej angivet | NLCZFI+1 | |
| TOURING 542 | 161 | 1,3 % | 2022–2026 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| PAN/FAMILIA C | 142 | 1,2 % | 1998–2006 | Bränsle ej angivet | NL | |
| TOURING 530 | 142 | 1,2 % | 2023–2026 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| TROLL A | 128 | 1,0 % | 1995–1998 | Bränsle ej angivet | NL | |
| ENL 470 | 118 | 1,0 % | start ej angiven – 2025 | Bränsle ej angivet | NLSE | |
| HN 465 | 111 | 0,9 % | 2010–2014 | Bränsle ej angivet | NL | |
| TRITON 418 | 109 | 0,9 % | 2010–2023 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 435 | 107 | 0,9 % | 2005–2010 | Bränsle ej angivet | NL | |
| TROLL 540 | 107 | 0,9 % | 2003–2023 | Bränsle ej angivet | NLSECZ+1 | |
| EN495GL EN495SL | 97 | 0,8 % | 2016–2021 | Bränsle ej angivet | NLSE | |
| NOVA | 96 | 0,8 % | 1986–2022 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZDKNL+1 | |
| FEELING 430 /425 | 95 | 0,8 % | 2006–2010 | Bränsle ej angivet | NL | |
| TRITON 410 | 93 | 0,8 % | 2013–2022 | Bränsle ej angivet | NL | |
| EN465GL EN465SL | 90 | 0,7 % | start ej angiven – 2020 | Bränsle ej angivet | NLLT | |
| 491 | 87 | 0,7 % | 1994–2007 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| FAMILIA 320 GT | 85 | 0,7 % | 2002–2010 | Bränsle ej angivet | NL | |
| EN485GL EN485SL | 83 | 0,7 % | 2016–2022 | Bränsle ej angivet | NL | |
| TRITON 420 | 75 | 0,6 % | 2010–2022 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 545 | 71 | 0,6 % | 2005–2010 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 392B | 70 | 0,6 % | 1996–2005 | Bränsle ej angivet | NL | |
| TR0LL | 68 | 0,6 % | 1991–1995 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 540 | 67 | 0,5 % | 2005–2010 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| 390 | 61 | 0,5 % | start ej angiven – 2009 | Bränsle ej angivet | NLLT |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (11 222 fordon) och summan av modellraderna nedan (12 260 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.