Bilar · Märke
DACIA
Färsk, källa Statliga fordonsregister
Data från 12 okt. 2026 17:38 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 19 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
553 modellstavningar · 560 252 fordon · de första 100 av 553 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| SANDERO | 176 409 | 31,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 76,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZNL+5 | |
| DUSTER | 173 885 | 31,0 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 63,2 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBSE+5 | |
| LOGAN | 63 107 | 11,2 % | start ej angiven – 2024 | Diesel 82,3 % av fordonen med angivet bränsle | CZGBNL+5 | |
| DOKKER | 30 073 | 5,4 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 93,5 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLSE+4 | |
| JOGGER | 19 874 | 3,5 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 98,5 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLSE+5 | |
| LODGY | 16 669 | 3,0 % | start ej angiven – 2022 | Diesel 60,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZDKNL+5 | |
| 1300 | 14 988 | 2,7 % | 1977–1978 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLSE | |
| 1310 | 13 555 | 2,4 % | start ej angiven – 1984 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZDKGB | |
| BIGSTER | 9 043 | 1,6 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 95,4 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLSE+4 | |
| SPRING | 7 069 | 1,3 % | start ej angiven – 2026 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZDK+5 | |
| SANDERO II TCE 90 | 7 028 | 1,3 % | 2008–2020 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| LOGAN MCV | 5 742 | 1,0 % | start ej angiven – 2021 | Bensin 56,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKSEFI+3 | |
| DOKKER VAN | 3 956 | 0,7 % | 2013–2021 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKFI | |
| LOGAN MCV II TCE 90 | 2 773 | 0,5 % | 2013–2020 | Bensin 100,0 % | SE | |
| DOKKER 1.5 DCI | 1 786 | 0,3 % | 2013–2019 | Diesel 100,0 % | SE | |
| DUSTER 1.5 DCI | 1 500 | 0,3 % | 2013–2017 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SECZ | |
| DUSTER ESSENTIAL TCE 4X2 | 1 335 | 0,2 % | 2019–2022 | Bränsle ej angivet | GB | |
| SANDERO 1.6 HI-FLEX | 1 089 | 0,2 % | 2008–2010 | Bränsle ej angivet | SE | |
| SANDERO STEPWAY SE TWENTY TCE | 1 018 | 0,2 % | 2020–2021 | Bränsle ej angivet | GB | |
| DOKKER UMPIKORINEN (BB) 2OV 1461CM3 | 724 | 0,1 % | 2013–2021 | Bränsle ej angivet | FI | |
| DUSTER SE TWENTY TCE 4X2 | 627 | 0,1 % | 2019–2021 | Bränsle ej angivet | GB | |
| LOGAN EXPRESS | 567 | 0,1 % | 2007–2013 | Diesel 54,9 % | SE | |
| DOKKER 1.6 | 564 | 0,1 % | 2013–2015 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| SANDERO 1.6 16V BIFUEL | 522 | <0,1 % | 2010–2012 | Bränsle ej angivet | SE | |
| SOLENZA | 476 | <0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| DUSTER FARMARI (AC) 4OV 1461CM3 | 430 | <0,1 % | 2010–2018 | Bränsle ej angivet | FI | |
| SANDERO II 1.5 DCI | 408 | <0,1 % | 2012–2018 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 1307 | 389 | <0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SANDERO III 1.0 TCE 90 | 371 | <0,1 % | 2021–2025 | Bensin 100,0 % | SE | |
| DOKKER 1.2 TCE 115 | 257 | <0,1 % | 2013–2019 | Bensin 100,0 % | SE | |
| DUSTER COMFORT LPG TCE 4X2 | 229 | <0,1 % | 2020–2022 | Bränsle ej angivet | GB | |
| LOGAN MCV II 1.5 DCI | 226 | <0,1 % | 2013–2018 | Diesel 100,0 % | SE | |
| SUPERNOVA | 181 | <0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| SANDERO STEPWAY | 170 | <0,1 % | start ej angiven – 2026 | Bensin 86,3 % av fordonen med angivet bränsle | GBDKCZ+2 | |
| LOGAN MCV STPWAY SE TWENTY TCE | 130 | <0,1 % | 2020–2021 | Bränsle ej angivet | GB | |
| LOGAN PICK-UP | 130 | <0,1 % | start ej angiven – 2011 | Diesel 93,8 % av fordonen med angivet bränsle | SECZDK+2 | |
| DUSTER PRESTIGE LPG TCE 4X2 | 129 | <0,1 % | 2020–2022 | Bränsle ej angivet | GB | |
| SANDERO II 1.2 | 129 | <0,1 % | 2012–2016 | Bensin 100,0 % | SE | |
| LOGAN UMPIKORINEN (BB) 2OV 1461CM3 | 123 | <0,1 % | 2011–2013 | Bränsle ej angivet | FI | |
| DOUBLE CAB 4X4 1,9D | 116 | <0,1 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.