Bilar · Märke
BUICK
Färsk, källa Statliga fordonsregister
Data från 14 okt. 2026 05:37 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 43 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
1 653 modellstavningar · 12 966 fordon · de första 100 av 1 653 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENCORE | 1 911 | 12,8 % | start ej angiven – 2022 | Bränsle ej angivet | LTLVGB+2 | |
| ELECTRA 225 | 1 103 | 7,4 % | 1959–1977 | Bensin 99,6 % av fordonen med angivet bränsle | SENLGB | |
| SKYLARK | 928 | 6,2 % | start ej angiven – 2017 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+5 | |
| SPECIAL | 905 | 6,0 % | start ej angiven – 1991 | Bensin 99,6 % av fordonen med angivet bränsle | SENLDK+4 | |
| RIVIERA | 836 | 5,6 % | start ej angiven – 2018 | Bensin 99,8 % av fordonen med angivet bränsle | SENLDK+5 | |
| LE SABRE | 649 | 4,3 % | start ej angiven – 2007 | Bensin 99,6 % av fordonen med angivet bränsle | SENLCZ+3 | |
| ROADMASTER | 634 | 4,2 % | start ej angiven – 1996 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+4 | |
| ELECTRA | 585 | 3,9 % | start ej angiven – 2012 | Bensin 99,4 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+5 | |
| SUPER | 557 | 3,7 % | start ej angiven – 2017 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+1 | |
| WILDCAT | 514 | 3,4 % | 1962–1970 | Bensin 99,8 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+1 | |
| CENTURY | 424 | 2,8 % | start ej angiven – 2003 | Bensin 99,7 % av fordonen med angivet bränsle | SENLCZ+3 | |
| UNKNOWN | 354 | 2,4 % | 1918–2010 | Bensin 99,3 % av fordonen med angivet bränsle | SENLCZ | |
| PARK AVENUE | 245 | 1,6 % | start ej angiven – 2004 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SECZNL+4 | |
| REGAL | 241 | 1,6 % | start ej angiven – 2019 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SELTNL+5 | |
| LIMITED | 179 | 1,2 % | 1936–1975 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL | |
| ROADMASTER ESTATE | 174 | 1,2 % | 1991–1996 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| LESABRE | 144 | 1,0 % | start ej angiven – 2004 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKNL+2 | |
| ELECTRA 225 CUSTOM | 138 | 0,9 % | 1965–1973 | Bensin 99,3 % av fordonen med angivet bränsle | SENL | |
| 19221 | 136 | 0,9 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | NL | |
| INVICTA | 136 | 0,9 % | 1959–1990 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENLDK+1 | |
| - | 111 | 0,7 % | start ej angiven – 2016 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKNLLT | |
| ENCORE PREFERRED | 111 | 0,7 % | 2017–2022 | Bränsle ej angivet | LT | |
| ESTATE WAGON | 104 | 0,7 % | 1950–1996 | Bensin 98,7 % av fordonen med angivet bränsle | SENLGB | |
| 1689 | 101 | 0,7 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | NL | |
| SKYLARK CUSTOM | 96 | 0,6 % | 1964–1972 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENL | |
| ENCLAVE | 84 | 0,6 % | start ej angiven – 2022 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZGB+3 | |
| 18685 | 81 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | NL | |
| 18569 | 80 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | NL | |
| GS | 66 | 0,4 % | 1965–1972 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENL | |
| LE SABRE CUSTOM | 66 | 0,4 % | start ej angiven – 1986 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SELT | |
| CENTURION | 60 | 0,4 % | 1971–1973 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENLDK | |
| 1683 | 46 | 0,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | NL | |
| SKYLARK CONVERTIBLE | 46 | 0,3 % | 1953–1972 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENL | |
| GS 400 | 45 | 0,3 % | 1967–1970 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENL | |
| LE SABRE CONVERTIBLE | 43 | 0,3 % | 1959–1975 | Bensin 100,0 % | SE | |
| WILDCAT CUSTOM | 43 | 0,3 % | 1965–1970 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENLDK | |
| PARK AVENUE U9 | 39 | 0,3 % | 1990–1994 | Bränsle ej angivet | NL | |
| ELECTRA 225 CONVERTIBLE | 36 | 0,2 % | 1959–1971 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SENL | |
| ENCORE GX | 35 | 0,2 % | start ej angiven – 2024 | Bränsle ej angivet | LT | |
| 18789 | 34 | 0,2 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | NL |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (13 794 fordon) och summan av modellraderna nedan (14 972 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.