Hoppa till innehållet
KontrollerarDatakällor

Bilar · Märke

BMW

3 753 115 fordon. Registerflödet listar de 2 000 största modellstavningarna av minst 2 000; stavningar som inte listas har 29 fordon eller färre.

3 stavningar av det här märket i registren

Den här sidan lägger ihop alla stavningar nedan: 3 753 115 fordon tillsammans. Registren räknar varje stavning för sig, så modelllistan lägger ihop samma modellnamn över dem.

  • BMW 3 747 978
  • BAYER.MOT.WERKE-BMW 4 138
  • BMW AG 999
Färsk, källa Statliga fordonsregister

Data från 13 okt. 2026 16:39 UTC.

Hur färsk är den här datan?
Hämtad från källan
Ålder när sidan byggdes
1 timme
Levererad som
Färsk kopia från vårt cacheminne
Uppdateringsregler
Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
Källa
VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.

Modellstavningar

Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.

2 000 modellstavningar · 2 888 977 fordon · de första 100 av 2 000 raderna visas här

Lägg till i jämförelsenHuvudbränsle (% av angivna)Länder
3 SERIES461 982start ej angiven – 2025Diesel 62,2 % av fordonen med angivet bränsleGBSENL+1
118154 309start ej angiven – 2026Diesel 79,1 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+5
X1145 098start ej angiven – 2026Diesel 75,6 % av fordonen med angivet bränsleGBSEDK+5
X3143 829start ej angiven – 2026Diesel 79,9 % av fordonen med angivet bränsleGBSELV+5
X5135 323start ej angiven – 2026Diesel 65,2 % av fordonen med angivet bränsleGBSELV+5
116120 564start ej angiven – 2026Diesel 57,9 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+5
52096 525start ej angiven – 2026Diesel 67,9 % av fordonen med angivet bränsleGBCZLV+5
1 SERIES92 649start ej angiven – 2026Bensin 80,1 % av fordonen med angivet bränsleGBSENL+1
5 SERIES90 174start ej angiven – 2026Diesel 70,7 % av fordonen med angivet bränsleGBSENL+1
42066 406start ej angiven – 2026Diesel 92,7 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+4
32064 752start ej angiven – 2026Diesel 57,3 % av fordonen med angivet bränsleGBLVCZ+5
12056 291start ej angiven – 2026Diesel 94,1 % av fordonen med angivet bränsleGBNLSE+5
21850 661start ej angiven – 2026Diesel 97,0 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+4
5 TOURING48 839start ej angiven – 2026Diesel 76,0 % av fordonen med angivet bränsleSENL
3ER REIHE48 706start ej angiven – 2023Bensin 56,0 % av fordonen med angivet bränsleNLLTCZ+2
53045 937start ej angiven – 2026Diesel 89,6 % av fordonen med angivet bränsleGBLVCZ+5
3 TOURING42 750start ej angiven – 2026Diesel 67,8 % av fordonen med angivet bränsleSEDK
Z440 198start ej angiven – 2026Bensin 99,8 % av fordonen med angivet bränsleGBSENL+5
339 336start ej angiven – 2024Bensin 73,6 % av fordonen med angivet bränsleSEGBDK+3
534 726start ej angiven – 2025Bensin 63,0 % av fordonen med angivet bränsleSEGBCZ+3
33032 525start ej angiven – 2026Diesel 53,9 % av fordonen med angivet bränsleGBLVNL+5
I330 257start ej angiven – 2026El 97,5 % av fordonen med angivet bränsleGBSEDK+5
128 599start ej angiven – 2026Diesel 61,0 % av fordonen med angivet bränsleSEGBCZ+2
52527 380start ej angiven – 2025Diesel 60,5 % av fordonen med angivet bränsleGBLVLT+5
31824 024start ej angiven – 2026Diesel 70,7 % av fordonen med angivet bränsleGBCZLV+5
M323 358start ej angiven – 2026Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsleGBCZNL+4
5ER REIHE22 384start ej angiven – 2020Diesel 89,8 % av fordonen med angivet bränsleNLLTCZ+1
1ER REIHE22 324start ej angiven – 2022Bensin 66,7 % av fordonen med angivet bränsleNLLTCZ+2
X621 566start ej angiven – 2026Diesel 89,9 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+5
2 SERIES21 193start ej angiven – 2026Bensin 79,5 % av fordonen med angivet bränsleGBSENL+1
X420 280start ej angiven – 2026Diesel 90,8 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+5
31619 749start ej angiven – 2024Bensin 65,8 % av fordonen med angivet bränsleGBCZLV+5
IX319 318start ej angiven – 2026El 100,0 % av fordonen med angivet bränsleDKNLSE+5
22018 415start ej angiven – 2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleGBSECZ+4
Z317 861start ej angiven – 2020Bensin 97,5 % av fordonen med angivet bränsleGBNLCZ+4
118I15 649start ej angiven – 2025Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsleNLCZLT+4
R 1200 GS15 414start ej angiven – 2022Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsleNLCZSE+4
X REIHE15 102start ej angiven – 2021Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleNLLTCZ+2
320D14 950start ej angiven – 2026Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsleLTCZNL+5
M414 640start ej angiven – 2026Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsleGBCZSE+5

Rad 1 av 100 · 40 rader ritade

JK flytta↵ öppnaC jämför

Registerflödet listar högst 2 000 modellstavningar per märke, de största först. BMW har minst så många; stavningar som inte listas har 29 fordon eller färre.

Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.