Bilar · Märke
BMC
Inte klassificerat som ett bilmärke. BMC finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Ej klassificerad).
Visar data från 13 okt. 2026 19:21 UTC. En nyare kopia hämtas i bakgrunden.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 57 minuter
- Levererad som
- Äldre kopia, uppdateras i bakgrunden
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
269 modellstavningar · 4 683 fordon · de första 100 av 269 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MINI | 791 | 16,2 % | 1962–1998 | Bensin 99,7 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKGB | |
| MGB | 559 | 11,5 % | 1962–1974 | Bensin 100,0 % | SE | |
| MINI MK II | 419 | 8,6 % | 1968–1980 | Bensin 99,8 % | SE | |
| MGB GT | 279 | 5,7 % | 1966–1974 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MINI COOPER | 211 | 4,3 % | 1962–1975 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MINI COOPER S | 186 | 3,8 % | 1963–1970 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| NUFFIELD 4/65 | 180 | 3,7 % | 1911–1977 | Diesel 98,3 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MINI DE LUXE | 145 | 3,0 % | 1962–1968 | Bensin 100,0 % | SE | |
| NUFFIELD 3/45 | 135 | 2,8 % | 1968–1972 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MINI CLUBMAN | 132 | 2,7 % | 1971–1974 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MG MIDGET | 117 | 2,4 % | 1962–1970 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1100 | 106 | 2,2 % | 1962–1968 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDK | |
| MINI PICKUP | 104 | 2,1 % | 1962–1975 | Bensin 100,0 % | SE | |
| MG 1300 MK II | 92 | 1,9 % | 1969–1970 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MINI COOPER MK II | 73 | 1,5 % | 1968–1969 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1800 | 72 | 1,5 % | 1962–1970 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| MINI 915 | 65 | 1,3 % | 1966–1975 | Diesel 95,4 % | SE | |
| MG 1100 | 61 | 1,3 % | 1964–1967 | Bensin 100,0 % | SE | |
| MINI ESTATE | 58 | 1,2 % | 1962–1968 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| PRINCESS | 58 | 1,2 % | 1962–1967 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1600 DE LUXE | 45 | 0,9 % | 1962–1967 | Bensin 71,1 % | SE | |
| NUFFIELD 4 | 38 | 0,8 % | 1965–1970 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| NUFFIELD | 36 | 0,7 % | 1967–1970 | Diesel 100,0 % | SE | |
| 1800 MK II | 33 | 0,7 % | 1968–1969 | Bensin 100,0 % | SE | |
| A40 ESTATE | 31 | 0,6 % | 1962–1965 | Bensin 100,0 % | SE | |
| MGB 1.8 CONVERTIBLE | 31 | 0,6 % | 1962–1980 | Bensin 100,0 % | SE | |
| NUFFIELD 4/65-75 | 31 | 0,6 % | 1968–1974 | Diesel 100,0 % | SE | |
| 215 SCB | 29 | 0,6 % | 2010–2012 | Bränsle ej angivet | LV | |
| NUFFIELD 4 65 | 26 | 0,5 % | 1968–1971 | Diesel 96,2 % | SE | |
| 1100 MK II | 21 | 0,4 % | 1968 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1300 | 20 | 0,4 % | 1968–1970 | Bensin 100,0 % | SE | |
| MG 1300 | 17 | 0,3 % | 1968–1970 | Bensin 100,0 % | SE | |
| MGC | 17 | 0,3 % | 1968–1969 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1000 AUSTIN MK II | 16 | 0,3 % | 1968–1969 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| PRINCESS 4 LITRE | 16 | 0,3 % | 1965 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1300 MK II | 15 | 0,3 % | 1970–1971 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 1800 MGB | 14 | 0,3 % | 1962–1969 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| NUFFIELD 3 45 | 14 | 0,3 % | 1968–1970 | Diesel 100,0 % | SE | |
| 1300 MG MK II | 13 | 0,3 % | 1969 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| COOPER | 13 | 0,3 % | 1963–2002 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (4 747 fordon) och summan av modellraderna nedan (4 876 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.