Bilar · Märke
ATLAS
Inte klassificerat som ett bilmärke. ATLAS finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Ej klassificerad).
Data från 18 okt. 2026 18:20 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 42 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
455 modellstavningar · 4 328 fordon · de första 100 av 455 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| COPCO | 487 | 9,6 % | 1983–2024 | Bensin 50,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEDKCZ+1 | |
| 1304 | 396 | 7,8 % | 1978–2006 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 150W | 289 | 5,7 % | 2001–2025 | Bränsle ej angivet | NL | |
| COPCO 06256 | 259 | 5,1 % | 2006–2015 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 1404 | 232 | 4,6 % | 1987–2007 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 160W | 171 | 3,4 % | 2007–2025 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLFISE | |
| 1302 | 161 | 3,2 % | 1970–1999 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 65 | 92 | 1,8 % | 1990–2013 | Bränsle ej angivet | NLFI | |
| COPCO XAS 96 | 88 | 1,7 % | 1999–2003 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 140W | 86 | 1,7 % | 2007–2024 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZFI+1 | |
| 1204 | 83 | 1,6 % | 1980–1999 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| COPCO 06255 | 76 | 1,5 % | 2004–2009 | Bränsle ej angivet | SE | |
| XAS 87 | 64 | 1,3 % | 2009–2011 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 1305 | 59 | 1,2 % | 2003–2007 | Bränsle ej angivet | NL | |
| UNKNOWN | 59 | 1,2 % | 1996–2019 | Bränsle ej angivet | FICZSE | |
| COPCO 06249 | 56 | 1,1 % | 2005–2015 | Bränsle ej angivet | SE | |
| ONBEKEND | 53 | 1,0 % | 1953–2020 | Bränsle ej angivet | NL | |
| COPCO XAS 97 | 52 | 1,0 % | 2005–2011 | Bränsle ej angivet | SE | |
| AB 1302 D | 51 | 1,0 % | 1970–1981 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 1504 | 47 | 0,9 % | 1997–2004 | Bränsle ej angivet | NL | |
| AR65 | 46 | 0,9 % | 1998–2013 | Bränsle ej angivet | NLFI | |
| COPCO 06225 | 45 | 0,9 % | 2006–2008 | Bränsle ej angivet | SE | |
| XAS97 | 44 | 0,9 % | 2010–2012 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 1505 | 39 | 0,8 % | 2004–2010 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 52E | 38 | 0,7 % | 1983–2000 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 1302E | 36 | 0,7 % | 1979–1999 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 1004 | 35 | 0,7 % | 1989–2002 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 52D | 33 | 0,7 % | 1980–1994 | Bränsle ej angivet | NL | |
| XAS47 DD | 33 | 0,7 % | 2011–2012 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 1505 M | 32 | 0,6 % | 2004–2012 | Bränsle ej angivet | NL | |
| COPCO XAS 66/76 | 29 | 0,6 % | 1996–2002 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 160WSR | 28 | 0,6 % | 2010–2025 | Bränsle ej angivet | NL | |
| 1104 | 26 | 0,5 % | 1980–2001 | Bränsle ej angivet | NL | |
| AR41B | 26 | 0,5 % | 1980–1989 | Bränsle ej angivet | NL | |
| QES 30 | 26 | 0,5 % | 2015–2018 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 80 | 25 | 0,5 % | 1999–2012 | Bränsle ej angivet | NLFI | |
| AR35 | 25 | 0,5 % | 2003–2011 | Bränsle ej angivet | NLFI | |
| AB 1500 | 22 | 0,4 % | 1968–1975 | Bränsle ej angivet | NL | |
| COPCO 06373 | 22 | 0,4 % | 2009–2015 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 1604 KZW | 21 | 0,4 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (4 793 fordon) och summan av modellraderna nedan (5 076 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.