Bilar · Märke
AKTIV
Inte klassificerat som ett bilmärke. AKTIV finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Ej klassificerad).
Visar data från 11 okt. 2026 23:18 UTC. En nyare kopia hämtas i bakgrunden.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 5 timmar
- Levererad som
- Äldre kopia, uppdateras i bakgrunden
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
219 modellstavningar · 17 152 fordon · de första 100 av 219 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| STABIL 1000-15 | 2 136 | 12,4 % | 1978–1989 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| PANTHER LåNG | 1 695 | 9,8 % | 1983–1986 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| STABIL 850-12 | 1 550 | 9,0 % | 1980–1988 | Bränsle ej angivet | SE | |
| 600-440 | 1 228 | 7,1 % | 1976–1979 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| GRIZZLY DE LUXE | 1 005 | 5,8 % | 1976–1990 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| KARIBO | 955 | 5,5 % | 1985–1990 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| 600-290 | 933 | 5,4 % | 1976–1980 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| ALASKA LåNG | 898 | 5,2 % | 1987–1989 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| ALASKA XT | 833 | 4,8 % | 1988–1992 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| KARIBO R | 425 | 2,5 % | 1990 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| SC-20/2-290 | 399 | 2,3 % | 1978–1979 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| BLÅ EL | 371 | 2,1 % | 1980–1981 | Bensin 100,0 % | SE | |
| 600 SPIRIT EL | 324 | 1,9 % | 1980–1981 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 625 TEDDY | 293 | 1,7 % | 1980–1983 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| GRIZZLY | 263 | 1,5 % | 1979–1990 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SECZFI | |
| SNO-TRIC SC-3S | 253 | 1,5 % | 1977 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 600-500 SPIRIT | 240 | 1,4 % | 1979 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| GRIZZLY XP | 239 | 1,4 % | 1989–1991 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| STABIL 1300-17 | 235 | 1,4 % | 1975–1983 | Bränsle ej angivet | SE | |
| NALLE | 227 | 1,3 % | 1982–1983 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| STABIL 1300-18 | 206 | 1,2 % | 1983–1990 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| SNO-TRIC SC-20/2 | 204 | 1,2 % | 1977 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| SC-3-160 | 188 | 1,1 % | 1978–1979 | Bensin 100,0 % | SE | |
| STABIL 1000-18 | 184 | 1,1 % | 1983–1986 | Bränsle ej angivet | SE | |
| SNO-TRIC SC-3SL | 178 | 1,0 % | 1977 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| STABIL 1000-17 | 163 | 0,9 % | 1980–1982 | Bränsle ej angivet | SE | |
| PANTHER | 151 | 0,9 % | 1984–1994 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| 825 GRIZZLY | 143 | 0,8 % | 1981–1982 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 600 SA290 | 131 | 0,8 % | 1975 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| PANTHER SPORT | 95 | 0,5 % | 1984–1985 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| 600 SA2-441 | 94 | 0,5 % | 1975 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| SNO-TRIC SC-3-160 | 93 | 0,5 % | 1977 | Bensin 100,0 % | SE | |
| ALASKA | 86 | 0,5 % | 1987–1995 | Bensin 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SEFI | |
| SC-3S-290 | 63 | 0,4 % | 1978 | Bensin 100,0 % | SE | |
| SC-3 SL-290 | 56 | 0,3 % | 1978–1979 | Bensin 100,0 % | SE | |
| SC-3SL-290 | 45 | 0,3 % | 1978 | Bensin 100,0 % | SE | |
| SKOTTEN 747 | 44 | 0,3 % | 1979–1986 | Diesel 97,7 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| ALASKA LNG | 37 | 0,2 % | 1986–1992 | Bränsle ej angivet | FI | |
| 1000-15 | 33 | 0,2 % | 1981–1993 | Bränsle ej angivet | SEFI | |
| STABIL 650-2 | 29 | 0,2 % | 1971–1972 | Bränsle ej angivet | SE |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (17 089 fordon) och summan av modellraderna nedan (17 277 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.