Bilar · Märke
AIXAM
Färsk, källa Statliga fordonsregister
Data från 13 okt. 2026 22:45 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 27 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
370 modellstavningar · 16 064 fordon · de första 100 av 370 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| S9 | 4 623 | 28,0 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 97,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSEFI+2 | |
| S8 | 2 671 | 16,2 % | start ej angiven – 2018 | Diesel 98,5 % av fordonen med angivet bränsle | NLSEFI+2 | |
| S10 | 1 120 | 6,8 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 66,7 % av fordonen med angivet bränsle | NLLTCZ+2 | |
| EMOTION | 704 | 4,3 % | 2020–2023 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| K2 | 602 | 3,6 % | start ej angiven – 2018 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSECZ+1 | |
| SENSATION | 496 | 3,0 % | 2017–2020 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| CROSSLINE | 450 | 2,7 % | start ej angiven – 2023 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZSE+3 | |
| CITY | 411 | 2,5 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSENL+1 | |
| M12RS | 397 | 2,4 % | start ej angiven – 2026 | El 50,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZLT+2 | |
| AIXAM | 335 | 2,0 % | start ej angiven – 2017 | Bränsle ej angivet | NLLTCZ+1 | |
| UNKNOWN | 301 | 1,8 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 98,6 % av fordonen med angivet bränsle | CZSEFI+1 | |
| CROSSLINE SUPER LUXE | 209 | 1,3 % | 2007–2013 | Bränsle ej angivet | GB | |
| K | 181 | 1,1 % | 2008–2018 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE | |
| CROSSLINE SL | 179 | 1,1 % | 2006–2012 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| E4 | 160 | 1,0 % | 2002–2017 | Bränsle ej angivet | NLCZSE | |
| A741 SL | 148 | 0,9 % | 2005–2011 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| A400 | 145 | 0,9 % | 1996–2007 | Bränsle ej angivet | NLFI | |
| CROSSOVER | 143 | 0,9 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+2 | |
| 400 | 136 | 0,8 % | start ej angiven – 2017 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSENL+2 | |
| VISION | 121 | 0,7 % | 2014–2016 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| C3 | 119 | 0,7 % | 2000–2016 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSECZ+1 | |
| SCOUTY | 109 | 0,7 % | start ej angiven – 2019 | Diesel 92,9 % av fordonen med angivet bränsle | CZNLSE+2 | |
| A741 | 91 | 0,6 % | 2005–2008 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSEFI+1 | |
| MEGA | 90 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | El 66,7 % av fordonen med angivet bränsle | GBCZSE+2 | |
| MW12 | 82 | 0,5 % | 2014–2018 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZSE+1 | |
| COUPE | 79 | 0,5 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 50,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSECZ | |
| S10-2 | 74 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLCZ | |
| E2 | 73 | 0,4 % | 2003–2016 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | NLSE | |
| GTI | 72 | 0,4 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | NLCZSE | |
| 500-4 | 63 | 0,4 % | 2002–2004 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSE | |
| IMPULSION | 62 | 0,4 % | 2012–2013 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| GTO | 59 | 0,4 % | start ej angiven – 2023 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SECZNL | |
| 400 EVOLUTION | 58 | 0,4 % | 2000–2009 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSEFI | |
| MEGA MULTITRUCK 600D L A | 57 | 0,3 % | 2007–2013 | El 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | GB | |
| ANDRA | 50 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | SE | |
| D-TRUCK | 47 | 0,3 % | start ej angiven – 2026 | Bränsle ej angivet | SECZNL | |
| MINAUTO | 47 | 0,3 % | 2018–2019 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SE | |
| SCOUTY R | 47 | 0,3 % | 2006–2013 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | SECZ | |
| A 540 | 44 | 0,3 % | 1992–2005 | Bränsle ej angivet | NLCZ | |
| A721 | 44 | 0,3 % | start ej angiven – 2012 | Diesel 80,0 % av fordonen med angivet bränsle | CZSEFI+1 |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.