Bilar · Märke
AGCO
Inte klassificerat som ett bilmärke. AGCO finns i registren, men VehIQ har inte bekräftat det som ett bilmärke (Traktor eller maskin).
Data från 13 okt. 2026 21:18 UTC.
Hur färsk är den här datan?
- Hämtad från källan
- Ålder när sidan byggdes
- 46 minuter
- Levererad som
- Färsk kopia från vårt cacheminne
- Uppdateringsregler
- Räknas som färsk i 1 timme. Därefter visas den tidigare kopian i upp till 6 timmar medan en ny hämtas i bakgrunden, och om källan ligger nere finns den kvar som reserv i upp till 7 dagar.
- Källa
- VehIQ:s publika datatjänst. Sidan visar siffrorna så som de levereras och räknar inte om dem.
Modellstavningar
Modeller listas så som registren skriver dem, så en modell kan förekomma med flera stavningar (GOLF, Golf, GOLF VII). Klicka på en rad för detaljer; välj upp till tre för att jämföra.
173 modellstavningar · 990 fordon · de första 100 av 173 raderna visas här
| Lägg till i jämförelsen | Huvudbränsle (% av angivna) | Länder | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| FENDT 724 | 140 | 13,2 % | start ej angiven – 2025 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DK | |
| FENDT 720 | 63 | 5,9 % | start ej angiven – 2024 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 939 | 57 | 5,4 % | start ej angiven – 2023 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 936 | 47 | 4,4 % | start ej angiven – 2022 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 828 | 43 | 4,0 % | 2011–2024 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 516 | 40 | 3,8 % | start ej angiven – 2023 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT | 38 | 3,6 % | start ej angiven – 2019 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKCZ | |
| FENDT 936 VARIO | 38 | 3,6 % | 2008–2023 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DKCZNL | |
| FENDT 930 | 37 | 3,5 % | start ej angiven – 2025 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 942 | 34 | 3,2 % | start ej angiven – 2025 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 820 | 24 | 2,3 % | start ej angiven – 2012 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT ROGATOR 655 | 24 | 2,3 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| FENDT 716 | 21 | 2,0 % | start ej angiven – 2026 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 1050 | 16 | 1,5 % | start ej angiven – 2022 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 312 | 16 | 1,5 % | 1993–2022 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 933 | 16 | 1,5 % | 2007–2021 | Diesel 100,0 % | DK | |
| 724 | 15 | 1,4 % | 2012–2024 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 718 | 13 | 1,2 % | 2011–2021 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 722 | 13 | 1,2 % | start ej angiven – 2020 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 728 | 13 | 1,2 % | 2023–2025 | Diesel 100,0 % | DK | |
| 939 VARIO | 12 | 1,1 % | 2013–2022 | Diesel 100,0 % | DK | |
| CHALLENGER MT875B | 10 | 0,9 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| FENDT 828 VARIO | 10 | 0,9 % | 2017–2021 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 415 | 9 | 0,8 % | start ej angiven – 2013 | Diesel 100,0 % | DK | |
| 936 | 8 | 0,8 % | 2011–2021 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 818 | 8 | 0,8 % | start ej angiven – 2021 | Diesel 100,0 % av fordonen med angivet bränsle | DK | |
| CHALLENGER MT765 B | 7 | 0,7 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| CHALLENGER MT865 | 7 | 0,7 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| FAVORIT | 7 | 0,7 % | 1997–2002 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 211 | 7 | 0,7 % | start ej angiven – 2021 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 412 | 7 | 0,7 % | 2005–2011 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 824 | 7 | 0,7 % | 1999–2018 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 826 | 7 | 0,7 % | 2011–2020 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 313 | 6 | 0,6 % | 2013–2020 | Diesel 100,0 % | DK | |
| ONBEKEND | 6 | 0,6 % | 1997–2018 | Bränsle ej angivet | NL | |
| CHALLENGER MT765 | 5 | 0,5 % | ej angivet | Bränsle ej angivet | CZ | |
| FENDT 1046 | 5 | 0,5 % | 2017–2021 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 512 | 5 | 0,5 % | 1998–2018 | Diesel 100,0 % | DK | |
| FENDT 724 VARIO | 5 | 0,5 % | 2013–2017 | Bränsle ej angivet | NL | |
| FENDT 726 | 5 | 0,5 % | 2023–2025 | Diesel 100,0 % | DK |
Rad 1 av 100 · 40 rader ritade
JK flytta↵ öppnaC jämför
Märkets totalsiffra ovan (886 fordon) och summan av modellraderna nedan (1 063 fordon) kommer från två separata läsningar av registren och kan skilja sig åt. Andelarna räknas mot den större av de två.
Modellår är det första och sista år registren anger för en modell. En enda felskriven post kan töja ut ett intervall.